X-UA-Compatible Meta Tag

10. 1. 2014 | Tomáš

Pokud s tímto meta tagem pracujete, možná se vám bude hodit shrnutí klíčových informací do jediného článku...

Popis a použití

X-UA-Compatible meta tag umožňuje vývojářům zvolit, jakou verzi vykreslovacího režimu má Internet Explorer použít u daného webu.

Jak je již napsáno, jedná se o meta tag, takže použití je zřejmé: <meta http-equiv="X-UA-Compatible" content="[OPTIONS]">

Dostupné možnosti nastavení (options):

 • "IE=5"
 • "IE=EmulateIE7"
 • "IE=7"
 • "IE=EmulateIE8"
 • "IE=8"
 • "IE=EmulateIE9"
 • "IE=9"
 • "IE=EmulateIE10"
 • "IE=10"
 • "IE=edge"

Emulate

Emulace říká, že se nejprve zjistí, jaký se používá DOCTYPE, a pokud se nepoužívá žádný, použije se k vykreslení quirk mode.

Bez "Emulate"

Pokud je řečeno, že se vykreslení má provést bez emulace, prohlížeč vykreslí stránky ve standardním režimu, ať je nebo není deklarace DOCTYPE uvedena.

Edge

Volba "edge" říká, že má použít "nejvyšší" režim, který je v daném prohlížeči IE dostupný.

Režim "edge" byl zaveden v aplikaci Internet Explorer 8 a je k dispozici v každém následujícím vydání.

Počínaje IE11 je režim "edge" preferovaným způsobem pro vykreslování dokumentu. Při použití HTML5 deklarace (<!doctype html>), je zapnut "edge" mode.

Od IE11 jsou režimy dokumentu "deprecated" a měly by se používat pouze výjimečně.

Ještě je potřeba podotknout, že dostupné options se liší podle verze IE. Všechny výše uvedené jsou dostupné ve verzi IE11+.

Chrome

Nastavení "chrome=1" umožní správné chování webu v Google Chrome Frame (GCF). GCF je open source browser plug-in. Nicméně pokud vaše stránka funguje v prohlížeči Google Chrome, bude fungovat i v GCF. Více informací najdete na webech chromium.org nebo v informacích Google pro vývojáře. Abych vám ušetřil čas, tak vám jen sdělím, že podpora GCF byla v tomto měsíci ukončena...

 

Co na to Microsoft...

Kompatibilní zobrazení zajistí zobrazení webových stránek tak, jak by byly zobrazeny v Internet Exploreru 7... [další obsah nepodstatný]... tato volba je aplikována "per site", což znamená, že weby, na kterých nebylo tlačítko použito, budou vykreslovány dál v defaultním vykreslovacím režimu.

Nicméně pokud chcete zakázat tlačítko Kompatibilní zobrazení zkuste následující kroky:

(pozn. autora: Copy/Paste návod ze stránek microsoft.com)

 1. Close all Internet Explorer or Windows Explorer windows.
 2. Open Internet Explorer by clicking the Start button, and then clicking Internet Explorer.
 3. Click the Tools button, and then click Internet Options.
 4. Click the Advanced tab, and clear the check box for Automatically recover from page layout error with compatibility view, under Browsing.
 5. Click on OK button.

 

Co na to vývojáři...?

Nefunguje?

Pokud máte nastavený meta tag a stejně vám to nefunguje, tady je pár upřesnění.

X-UA-Compatible meta element musí být první meta element v headeru stránky. Nesmí před ním být žádné podmíněné komentáře (<!--[if lt IE 8 ]>...<![endif]-->) pro IE.

Pokud je meta tag nakonfigurovaný správně, tlačítko pro přepnutí do kompatibility módu není zobrazeno a pokud se podíváte do menu v nabídce "Tools", tak je volba zašedlá a také se nedá zapnout.

Pokud je kompatibility mód zapnutý, tak si pamatuje, kde byl zapnutý, a daný web v něm zobrazuje až do doby než je zase vypnut.

Mód lze poměrně jednoduše vypnout (popis výše).

Mód lze také nastavovat

Je k tomu potřeba se do nastavení dostat, takže nejprve si zobrazíme "Menu bar". Poté v nabídce "Tools" najdeme položku "Compatibility View settings".

Zjistíme, jaké stránky jsou zobrazovány v kompatibilním režimu a můžeme je z tohoto seznamu odebrat nebo v horším případě přidat.

Zjistíme, zda není mód zapnutý pro všechny weby, volba "Display all websites in Compatibility View" by byla zaškrtnuta. Defaultně zaškrtnuta není.

Zjistíme, zda není zapnuta volba "Display intranet sites in Compatibility View". Tato volba je defaultně zapnuta. Mělo by fungovat globálně pouze na stránky místního intranetu (nezkoumal jsem podrobnosti), ale za zmínku stojí informace, že definice "Místní intranet" zahrnuje také všechny servery běžící na vašem PC...

Něco navíc...

Pokud se jedná o pracovní počítač, můžou být tyto vlastnosti nastaveny IT oddělením všem zaměstnancům v dané společnosti pomocí skupinových politik včetně nastavení "Vypnout kompatibilní zobrazení" a "Zapnout Internet Explorer standardy režimu pro Místní intranet". Více např. na webu Microsoftu.

 

Závěrem

Pokud máte k tématu jakékoli připomínky nebo doplnění, je vám k dispozici diskuze pod článkem.

 

--------------------------------------------------------

photo credit: Kris Krug via photopin cc

FG Forrest, a.s., je internetovou agenturou založenou v roce 1996.

Navrhuje optimální využití digitálních médií a kompletně realizuje zejména e-shopy, weby, intranety a mobilní aplikace. Vlastní produkce, profesionální přístup, redakční systém Edee CMS a prokazatelné přínosy jsou důvody, proč vybrat za partnera FG Forrest. Mezi klienty patří například Skupina ČEZ, RunCzech, Pojišťovna České Spořitelny, PROBIO a Kancelář prezidenta republiky.

Na seznam článků

Přeskočit na hlavní nabídku