Některé projekty teď dotujeme, řekl ředitel FG pro Hospodářské noviny

Zavírání kamenných obchodů, které kvůli šíření koronaviru nařídila vláda, nutí podniky urychlit přechod na internet. Zájem o služby IT firem tak roste. Navzdory tomu se ale některé z nich mohou v následujících měsících dostat do problémů kvůli špatné finanční situaci svých klientů. V rozhovoru pro HN to tvrdí Radovan Jelen, šéf agentury FG Forrest, která vytváří a spravuje firemní weby, e-shopy a další IT systémy.

„Jednali jsme například s nakladatelstvím Fraus, s nímž spolupracujeme na projektu Fred. Ten spočívá v distribuci on-line učebnic a tvorbě vzdělávacích programů a aplikací. Jednatel firmy Jiří Fraus nyní školám poskytl dříve zpoplatněný přístup k této službě zdarma. Nárůst zájmu byl padesátinásobný. Klient – Jiří Fraus – věří, že to alespoň částečně přetrvá i po odeznění epidemie. My jsme kvůli tomu museli navýšit počet serverů, což se projevilo tak, že nám stouply náklady. Jenže klient byl kvůli svému rozhodnutí rázem bez příjmů,“ popisuje Jelen.

Jeho firma nakonec část nákladů na pokračování projektu, které celkově šplhají do desítek tisíc korun měsíčně, zaplatila ze svého. Vedle toho Frausu odložila splatnost faktur do září. Právě o tuto možnost nyní žádají i další podniky. Místo do 14 dnů chtějí platit až za 60 dní, některé žádají i o delší odklad. Agentura se jim většinou snaží vyhovět. Ostatně odložené platby nejsou tím největším problémem, který kvůli koronaviru řeší. Některé společnosti původně plánované objednávky nyní v důsledku finanční tísně a nejistého budoucího vývoje odsouvají, nebo dokonce úplně ruší.

„Ruší je zejména klienti ze segmentu pivovarnictví, auto-moto a maloobchodního prodeje. Je to pro nás značný výpadek,“ říká Jelen. Agentura by kvůli tomu mohla přijít o 10 až 20 procent tržeb. Ty se v jejím případě dlouhodobě pohybují v desítkách milionů korun. V poslední zveřejněné výroční zprávě za rok 2018 utržila firma, kterou si najímá například ČEZ, Komerční banka nebo Kancelář prezidenta republiky, necelých 70 milionů korun.

Současný nárůst zájmu firem o přechod na on-line systémy však ztráty ze zrušených projektů nepokryje. Kvůli odkladům plateb navíc část peněz přiteče na účet agentury až za několik měsíců. Řada společností na současnou krizi navíc nebyla připravená, což se nyní projevuje třeba u pivovarů. Ty by kvůli uzavření restaurací potřebovaly co nejrychlejší přechod k prodeji přes internet, ale nemají vyřešenou logistiku. I to zakázky, z nichž by FG Forrest plynuly příjmy, brzdí. „Máme nějakou finanční rezervu, s níž pár měsíců zvládneme. Ale pokud se dostanete do situace, kdy klienti začnou platit faktury o 60 nebo 90 dní později, tak firmy, které tuto rezervu nemají, mohou mít problémy,“ tvrdí Jelen.

Pokles tržeb v IT sektoru ale podle Jelena bude pouze krátkodobý. Firmy, které jej zvládnou, se naopak mohou těšit na roky následného růstu. I proto neplánuje navzdory poklesu tržeb nikoho ze 70 současných zaměstnanců propouštět. Naopak by v příštím roce chtěl několik dalších zaměstnanců nabrat.

Adam Kotrbatý

Publikováno v deníku Hospodářské noviny a na iHNed.cz 31.3.2020.

Mohlo by vás zajímat

Maďarský e-shop SG nábytku od FG Forrest dosáhl obratu přes půl miliardy

V FG Forrest jsme pomohli už řadě webů a e-shopů s expanzí do zahraničí. Jedním z nejvýraznějších je příběh maďarského e-shopu pro SG nábytek.

Celý článek

FG Forrest hlásí za rok 2022 téměř 10% růst

Obrat naší webové a e-commerce agentury v meziročním srovnání vzrostl z necelých 87 na 94,7 milionů korun.

Celý článek

Přeskočit na hlavní nabídku