JavaDays 2016 očima speakera

23. 11. 2016 | Honza N.

Společnost Gopas letos poprvé uspořádala technickou konferenci věnovanou platformě Java – JavaDaysCZ a JavaDaySK. Ačkoliv se zdá, že konferencí je v našem oboru přehršel, 400 návštěvníků na JavaDaysCZ mě vyvedlo z omylu.

Musím přiznat, že akce byla skvěle zvládnutá – od reklamy přes materiálně-technické zabezpečení, catering a doprovodné akce až po namluvené spoty o přestávkách. A dalo by se pokračovat. Možná chyběla jen večerní párty pro všechny zúčastněné, ale jinak se organizaci nedalo vytknout snad nic.

Vždycky jsem byl nadšený z konference GeeCON, ale přiznávám, že JavaDays ji docela zastínilo. Poctivě musím také přiznat, že je můj pocit z akce silně ovlivněn tím, že jsem tam byl jako speaker, takže bude zajímavé, jak akci na základě dotazníků od ostatních účastníků vyhodnotí Gopas. Unikátem bylo, že se přednášelo pouze v češtině a organizátoři se nebáli pozvat na pódium i lidi, kteří na tak velkých akcích běžně nepřednáší – třeba mě :-).

Přednášel jsem o knihovně Spring Security, kterou používám už od roku 2007 (tehdy se jmenovala Acegi Security). Přednáška je dostupná online a najdete v ní průřezově všechny hlavní oblasti, která tato knihovna řeší, s uvedením některých „best practices“, ke kterým jsme v průběhu používání došli.

Druhá moje přednáška se týkala generování dynamických proxy v runtime a najdete ji také online. Váže se k ní i poměrně obsáhlý demo projekt, kde je mimo jiné základní tutorial, ve kterém se z nuly vybuduje jednoduché automaticky generované DAO podobné projektu Spring Data, ale také plná implementace nad knihovnami CgLib, Javassist, ByteBuddy a JdkProxy. K demo projektu samozřejmě náleží i sada testů, takže projekt můžete použít jako sandbox a hrát si s danou problematikou sami. Všechny příklady jsou okomentované.

Tato přednáška byla poměrně obtížná – jednak se jednalo o live coding, jednak jsou všechny zdrojáky v Java 8 a využívají lambda výrazy, které nemusí být na první pohled stravitelné. Jak jsem se obával, řada posluchačů bohužel neudržela s přednáškou krok, ale i tak doufám, že se mi podařilo jim danou oblast alespoň trochu přiblížit. Příště musím ubrat na množství a komplikovanosti obsahu, aby nebyla přednáška jen „pro vyvolené“. Kolegové speakeři si ale dle jejich reakcí přednášku skvěle užili :-)

Pevně věřím, že se akce bude příští rok opakovat a vřele na ni zvu všechny kolegy z oboru, kteří si úplně netykají s mluvenou angličtinou. Tahle konference pro vás bude to pravé ořechové.

Autor: Honza Novotný, Senior Application Developer

 

FG Forrest, a.s., je internetovou agenturou založenou v roce 1996.

Navrhuje optimální využití digitálních médií a kompletně realizuje zejména webové prezentace, intranety a mobilní aplikace. Vlastní produkce, profesionální přístup, redakční systém Edee CMS a prokazatelné přínosy jsou důvody, proč vybrat za partnera FG Forrest. Mezi dlouhodobé klienty patří Skupina ČEZ, McDonald's, Komerční banka, AC Sparta Praha nebo Kancelář prezidenta republiky.

Na seznam článků

Přeskočit na hlavní nabídku