Květnové novinky ze světa webdesignu

12. 5. 2017 | Honza N.

Svět technologií se neustále posouvá kupředu a denně se objevuje spousta novinek. A to je něco pro nás. Rádi trendy sledujeme a ještě raději o nich spolu diskutujeme – ať už v kuchyňce při přípravě kávy, během oběda nebo na pondělní poradě.

Co probírají naši web developeři v kuchyňce?

Ačkoliv si udržujeme vlastní knihovnu standardních animací, objev Animisty vzbudil u našich frontendistů nové vášně. Pomocí pár kliknutí se dostanete k velmi hezkým animacím s použitím standardních CSS transformací. Podobný i když ne tak velký zájem vzbudil i Vivus, který umožňuje si pohrát s SVG animacemi.

Na monitorech našich webdeveloperů se v po-obědní pauze objevilo video Honzy Kvasničky o nejčastějších chybách při přípravě zadání pro web. Podle souhlasných výrazů tušíme, že máme podobné zkušenosti.

O čem se baví naši programátoři

Naše nové projekty již několik měsíců běží na HTTP 2 protokolu, prozatím však nepoužíváme server push, které je tímto protokolem podporováno. Diskusi u nás rozvířil článektweet (s následnými reakcemi) Dušana Jankovského, který se této techniky dotýká. Netrpělivě čekáme až Nginx server, který používáme, začne server push také podporovat.

Logování je jedna z prvních věcí, kterou se každý programátor ve svém profesním životě učí. A přesto ji většina z nás dělá špatně – nejčastější chyby při logování popisuje zajímavý článek na HoneyComb.io, který určitě doporučujeme k přečtení. Třeba potom nebudete při rekonstrukci problému tak často zjišťovat, proč ty nejdůležitější informace v logu chybí.

A co vzrušilo naše bezpečáky?

Začíná se standardizovat nová HTTP hlavička Referrer Policy – tentokrát se správným pojmenováním Referrer a nikoliv Referer. Ta vám umožní skrýt úplně nebo zčásti URL adresy z vaší domény před zpřístupnění externím serverům v případě přesměrování uživatele. Jedná se o další nástroj pro ochranu privátních údajů, které se mohou (třebas i nechtěně) dostat do vašich URL adres (CSRF token například).

Bezpečnostní chyby se objevují denně a není jednoduché zajistit si dokonalý přehled. Vojtěch Růžička nás nedávno navedl na možnosti, jak kontrolovat závislosti našich aplikací oproti databázi známých bezpečnostních chyb a zabránit tak tomu, aby se do sestavení aplikace nedostaly verze externích knihoven (ať už open-source nebo komerčních), které obsahují závažné a známé zranitelnosti.

FG Forrest, a.s., je internetovou agenturou založenou v roce 1996.

Navrhuje optimální využití digitálních médií a kompletně realizuje zejména webové prezentace, intranety a mobilní aplikace. Vlastní produkce, profesionální přístup, redakční systém Edee CMS a prokazatelné přínosy jsou důvody, proč vybrat za partnera FG Forrest. Mezi dlouhodobé klienty patří Skupina ČEZ, McDonald's, Komerční banka, AC Sparta Praha nebo Kancelář prezidenta republiky.

Na seznam článků

Přeskočit na hlavní nabídku